Czym się kierować przy wyborze bramy garażowej?
Na rynku funkcjonuje kilka rodzajów bram garażowych które różnią się od siebie wyglądem, funkcjonalnością, stopniem izolacyjności, mechanizmami, sposobem otwierania oraz ceną. Wybór modeli jest ogromny: bramy segmentowe, uchylne, roletowe i rozwierane.
Czy jednak wybierając bramę garażową zastanawiamy się nad tym jaki model będzie odpowiedni dla Nas?
Z naszego wpisu dowiesz się na co zwracać szczególną uwagę wybierając bramę garażową.
Czym się kierować przy wyborze bramy garażowej, na co zwrócić uwagę?
1. Na jeden samochód czy na dwa?
Najbardziej optymalne i najczęściej zamawiane rozwiązanie to brama dwustanowiskowa. I tu powstaje pytanie: jedna duża czy dwie mniejsze?
Należy wziąć pod uwagę, że otwierając jedną z dwóch bram nie odsłaniamy całego otworu co zmniejsza utratę ciepła w zimie podczas wjazdu i wyjazdu. Mieszkańcy domów położonych blisko ulic chwalą sobie fakt, iż przy otwieraniu jednej bramy z dwóch widać mniej wnętrza garażu. Mniejsze bramy są wykonane z tych samych profili co duże dlatego też charakteryzują się większą sztywnością i tym samym są bardziej odporne na wiatr.
Siłowniki w przypadku dwóch mniejszych bram pracują o połowę rzadziej – czyli są mniej narażone na zużycie.
Jedna duża brama z kolei to o wiele mniejszy koszt zarówno samej bramy, jej montażu oraz przystosowania budynku. Wielu zwolenników dużej podwójnej bramy garażowej decyduje się na jej zakup ze względów estetycznych.
2. Bezpieczeństwo
Nad bezpieczeństwem bramy czuwa szereg nowoczesnych systemów: hamulec bezpieczeństwa zatrzymujący bramę jeżeli zostaną zerwane sprężyny lub linki, osłony rolek, specjalnie ukształtowane zawiasy i krawędzie profili bram segmentowych zapobiegające przytrzaśnięciu palców.
Dla każdego rodzaju bram są dostępne czujniki przeciążeniowe, fotokomórki lub listwy bezpieczeństwa które zabezpieczają bramę przed zamknięciem gdy cokolwiek stoi w świetle bramy. Bramy automatyczne warto wyposażyć w możliwość ręcznego otwierania w przypadku braku zasilania.
Większość bram można wyposażyć w dodatkowe zamki i blokady antywłamaniowe.
3. Estetyka
W obecnie budowanych domach bardzo często brama znajduje się na pierwszym planie i jest spójnym elementem z bryłą domu. Dlatego ważne aby pasowała to estetyki reszty domu albo na zasadzie harmonii albo kontrastowego zestawienia. Możemy dobrać kolor i strukturę bramy do okien lub rolet zewnętrznych. Brama może być tego samego koloru co dach budynku lub elementy na elewacji: drewniane lub betonowe panele. Z kolei bramy harmonizujące z kolorem tynku stają się prawie niewidoczne.
4. Automatyka
Możliwość automatycznego otwierania bramy znacznie wpływa na komfort użytkowania garażu. Nawet jeżeli wydaje nam się, że ręczne otwieranie garażu jest dla nas wystarczające warto na etapie budowy domu zaplanować podprowadzenie instalacji elektrycznej aby móc w przyszłości zamontować napęd elektryczny. Należy również na etapie projektu pozostawić min 30 cm przestrzeni w nadprożu na siłownik.
Automatyką nazywamy obecnie szereg nowoczesnych systemów, które z roku na rok są unowocześniane i przystosowywane do rosnących wymagań rynku i współczesnego klienta.
Możemy zdecydować się na sterowanie pilotem, przyciskiem z domu i domofonu, przełącznikiem na klucz. Nadajniki wielokanałowe wykorzystuje się również do obsługi innych urządzeń jak rolet, markiz czy najczęściej- bramy wjazdowej.
Obecnie mamy możliwość sterowania za pomocą smartfona z samochodu, domu lub innego miejsca na świecie. Smartfon może wysyłać sygnał otwarcia bramy gdy tylko zbliżasz się do domu.
5. Dodatki
Bramy możemy wyposażyć w szereg dodatków w zależności od indywidualnych potrzeb: przeszklenia, okienka, centralki sterujące, klamki, drzwi, rygle, blokady, zamki i wiele innych.
6. Rodzaje
Bramy segmentowe składają się z paneli- segmentów połączonych przegubowo zawiasami.
Panele stalowe lub aluminiowe 40 mm wypełnione bezfreonową pianką poliuretanową zapewniają lepszą izolację termiczną. Prowadnice pionowe i poziome podsufitowe oraz cała konstrukcja wykonana jest z elementów stalowych, ocynkowanych.
Do zamontowania bramy segmentowej niezbędne jest posiadanie odpowiedniej ilości miejsca pod sufitem oraz w nadprożu (min 30 cm) (wykonanie bramy segmentowej z bardzo niskim nadprożem nawet 18 cm jest możliwe – jednakże jest to rozwiązanie niestandardowe i droższe).
Większość bram segmentowych sprzedawana jest wymiarach typowych które są podawane w tabelach u każdego producenta. Obniża to zdecydowanie cenę i przyśpiesza proces produkcji. Warto uwzględnić ten fakt podczas projektowania domu.
Brama roletowa zwana też zwijaną lub rolowaną
BRAMY GARAŻOWE
Kurtyna bramy nawija się na wał nawojowy schowany w skrzynce, dzięki czemu można zaoszczędzić przestrzeń pod sufitem. Wszystkie bramy roletowe wyposażone są w standardzie w napęd elektryczny. Są na tyle uniwersalne, że ich montaż nie jest zależny od etapu budowy obiektu – inaczej niż w przypadku bram segmentowych, których montaż najlepiej przewidzieć na etapie projektu aby pozostawić odpowiednie nadproże i przestrzeń w garażu.
Bramy roletowe są przeznaczone do nieogrzewanych garaży i pomieszczeń. Są doskonałym uzupełnieniem rolet zewnętrznych. Można je wyposażyć w profile wentylacyjne i przeszklenia. Bramy mogą osiągać bardzo duże rozmiary.
BRAMY PRZEMYSŁOWE
Wielkopowierzchniowe pomieszczenia i hale stosowane w przemyśle potrzebują najczęściej bram które poza otworem budowlanym nie zajmują znacznej przestrzeni. W takim przypadku najodpowiedniejsze są bramy zwijane, których cały pancerz zamykający otwór nawijany jest na wał napędowy tworząc zwój za nadprożem. Nadproże powinno mieć co najmniej 30 cm a gdy nie ma jest możliwość wykonania bramy skrzyniowej zamontowanej po zewnętrznej stronie budynku.
Zarówno w bramie segmentowej jaki rolowanej węgarek musi mieć co najmniej 100 mm.
Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą bram (m.in. bramy Wiśniowski).